Historia życia
Kiedy piszę te słowa jestem jeszcze na urlopie w Szwecji. Powoli go kończę, a wraz z nim zwiedzanie tego niezmiernie ciekawego kraju. Zastanawiałam się dużo wcześniej, co tym razem Państwu napiszę w tym artykule. Myślałam trochę o szkole, kończeniu wakacji, początku jesieni i tym podobnych sprawach. Generalnie chciałam napisać o utratach, które stale się dokonują w naszym życiu: jak je przeżywamy, czy potrafimy dopuścić powiązany z tym smutek i co się dzieje, kiedy nie dopuszczamy żalu z tym związanego.
Jednak właśnie dzisiaj na koniec mojego urlopu spotkałam w Szwecji Polkę, która urodziła się w obozie pracy w Niemczech podczas II wojny światowej. Kiedy miała 2 mc obóz został wyzwolony i ona wraz z matką zostały przetransportowane do Szwecji.
To niesamowita historia kobiety, która jako jedno z 40 urodzonych tam dzieci przeżyła obóz. Jej całe życie związane było z układaniem tego, co zniszczyła wojna – odszukanie starszego brata, który został w Polsce, utrata ojca zmarłego w obozie, życie z ojczymem, który również przeżył obóz. Kiedy jej słuchałam, pomyślałam, że to niewiarygodne w jaki sposób nawet bardzo wczesne doświadczenia z naszego dzieciństwa wpływają na nasze późniejsze wybory i decyzje. W pewnym sensie właśnie historia tej kobiety wiąże się z tematem, który chciałam poruszyć pierwotnie. Zobaczyłam bowiem, że jej życie było związane z traceniem tego, co mogłaby mieć, gdyby nie wojna i narodziny w obozie. Ona już zawsze miała matkę skażoną potwornymi traumami; ojczyma, który nie radził sobie z doświadczeniem obozu; ojca, który nigdy jej nie wychowywał i o którym marzyła, żeby choć mieć jego zdjęcie; życie w obcym kraju, do którego właściwie zesłani zostali jej rodzice.
Bardzo mnie ta historia poruszyła. Głęboko we mnie zostanie ton opowiadania tej Pani, jej przepiękny język polski, zaduma, gdy mówiła o swoim życiu. Powiedziałam do niej, że skoro przeżyła taki początek swojego istnienia, to musi mieć niesamowitą wolę życia. I nadal tak myślę, że pomimo takiego doświadczenia i pewnie również ogromnego cierpienia, udało jej się osiągnąć wiele: zdobyć zawód, urodzić trójkę dzieci, wychować je na ciekawe osoby i zrekonstruować poszarpaną historię swojego życia tak, że stała się przepiękną opowieścią o zwycięstwie.
No comments.